Jest jednym z ośmiu wydziałów Uniwersytetu Śląskiego – jedynym, który mieści się w Cieszynie. Ma charakter interdyscyplinarny i skupia przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych oraz środowisk artystycznych – muzycznych i plastycznych.
Uniwersytet Śląski jest obecny w Cieszynie od 1971 roku, gdy utworzono w mieście Wyższe Studium Nauczycielskie, będące filią UŚ. Prowadzono na niej zajęcia z zakresu filologii polskiej, historii, wychowania obywatelskiego, nauczania początkowego i wychowania muzycznego. Jednak tradycja kształcenia nauczycieli jest znacznie wcześniejsza – w 1911 powstało Polskie Męskie Seminarium Nauczycielskie założone przez Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego. Szkoła wprowadziła się do nowo wybudowanej siedziby, która powstała w sąsiedniej miejscowości – Bobrek. Dzisiaj jest on częścią Cieszyna, a budynek dawnego seminarium i późniejszej filii UŚ jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem cieszyńskiego kampusu.
Jednostka UŚ w Cieszynie przeszła liczne przeobrażenia i zmiany organizacyjno-strukturalne w kolejnych latach. Od 2019 roku funkcjonuje jako Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, który tworzą Instytuty: Sztuk Plastycznych, Sztuk Muzycznych, Pedagogiki, Nauk o Kulturze i Nauk o Sztuce. Wykorzystując potencjał artystów, twórców kultury, edukatorów, przygotowuje osoby do pracy w przemysłach kreatywnych, sektorze kultury oraz w edukacji. A jednym z młodszych kierunków jest projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, na którym studenci kształtują swój warsztat plastyczny, zdobywają praktyczne umiejętności z technologii tworzenia gier, poszerzają wiedzę dotyczącą obszarów związanych z branżą rozrywki, historią sztuki i kultury, prawem autorskim, językiem komunikacji wizualnej.
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji mieści się na jednym z najpiękniejszych i najbardziej zielonych kampusów uniwersyteckich w Polsce. To właśnie Kampus Cieszyn pozwala przekonać się, na czym polega idea miasteczka akademickiego – wszystkie obiekty uczelni znajdują się na jego terenie, niemal na wyciągnięcie ręki. Oprócz sal wykładowych i pracowni są tutaj zlokalizowane: biblioteka, akademiki, basen, hala gimnastyczna, stołówka. Studentki i studenci mają możliwość włączenia się w działania kół naukowych – artystycznych, pedagogicznych, etnologicznych, klubu filmowego. Mogą współorganizować wiele wydarzeń, wśród których jest interdyscyplinarny festiwal Game Music Fest. Społeczność akademicka ma również szansę czerpać z faktu, że Cieszyn wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego, gdzie kluczowe miejsca są w zasięgu spaceru – w pół godziny dociera się np. z Kampusu Cieszyn do Czeskiego Cieszyna. Warto też podkreślić, że Śląsk Cieszyński to region, w którym mają co odkrywać miłośnicy historii, architektury, rzemiosła i dziedzictwa kulturowego, regionalnej kuchni oraz przyrody.
Kierunek „Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej” to innowacyjne studia dla pasjonatów gier, nowoczesnych technologii i kreatywnego projektowania.
Oferujemy dwa poziomy kształcenia: licencjacki, ze specjalnością „Grafika komputerowa gier”, oraz magisterski, z możliwością wyboru między „Animacją” a „Mixed Reality”. Prowadzimy również studia Double Degree realizowane wspólnie z Uniwersytetem Ostrawskim w Czechach.
Program studiów zapewnia zdobycie w sposób koherentny praktycznych kompetencji artystycznych, technicznych i teoretycznych. Osoby studiujące opanowują tajniki grafiki i animacji 2D oraz 3D, Augmented Reality, Virtual Reality, obsługę silników gier, projektowanie postaci, poziomów gry, efekty specjalne itd. Dzięki wsparciu doświadczonych artystów-wykładowców oraz ekspertów branży gamingowej, uczymy nie tylko artystycznych i technicznych aspektów projektowania, ale także pracy zespołowej i kreatywnego rozwiązywania problemów w praktycznych warunkach, podczas licznych warsztatów, wyjazdów plenerowych oraz praktyk zawodowych.
Ważnymi aspektami są udział w projektach międzynarodowych oraz współpraca z biznesem i instytucjami kultury, w ramach których powstają wspólne projekty i wydarzenia.
Współpracę z Filharmonią Śląską w Katowicach rozpoczęliśmy od pierwszej edycji festiwalu Game Music Fest, do której osoby studiujące na naszym kierunku przygotowały serie animacji inspirowanych grami wideo. Eventowi towarzyszyła wystawa plakatów nawiązujących do architektury Katowic i gier, wykonanych w technologii Augmented Reality. W drugiej edycji rozszerzyliśmy współpracę o nowe inicjatywy. Jedną z nich była organizacja wydarzenia poprzedzającego festiwal pt. Game Music Fest - IN PROGRESS, które odbyło się Cieszynie. Jednym z założeń była promocja w środowisku lokalnym festiwalu, oraz artystycznych kierunków studiów Projektowania Gier i Przestrzeni Wirtualnej i Muzyki w Multimediach realizowanych w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego.
Game Music Fest to nie tylko wydarzenie muzyczne. Festiwal stał się interdyscyplinarną inicjatywą integrującą kulturę, sztukę i naukę. Synergia wykładowców i studentów kierunku Projektowania Gier i Przestrzeni Wirtualnej oraz zespołu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pokazuje w praktyczny sposób potencjał projektów łączących muzykę ze sztuką cyfrową w obszarze gier i multimediów.
Znaczącą wartością dodaną naszej współpracy jest wzmocnienie efektów edukacyjnych. Osoby studiujące mogą rozwijać swoje kompetencję miękkie i twarde, współpracując w dużym zespole z ekspertami rożnych dziedzin w realizacji interdyscyplinarnych projektów artystycznych, będących częścią ważnego wydarzenia kulturalnego na Śląsku.
Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
ul. Sokolska 2, 40-084 Katowice
NIP 6340137669
Sekretariat
(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15)
tel. 32 351 17 19
sekretariat@filharmonia-slaska.eu
Anna Studnicka-Rduch
Menadżer Filharmonii Śląskiej
tel. 500 184 910
a.studnicka@filharmonia-slaska.eu