Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska.
Stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie. Politechnika Śląska jako jedyna uczelnia na Śląsku znalazła się w prestiżowym gronie 10 polskich szkół wyższych, laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej współpracuje z firmami działającymi w branży automatyki, elektroniki i informatyki, a także biotechnologii. Zakres tej współpracy obejmuje kreowanie obszarów realizacji prac badawczych i rozwojowych, działania w zakresie wspólnego zdobywania środków finansowych na realizację wspólnych programów, projektów, przedsięwzięć rozwojowych oraz prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych o charakterze europejskim i krajowym, oraz ich prowadzenie i realizację w przypadku pozyskania środków, wspólnego występowania o ochronę własności intelektualnej rozwiązań powstałych w wyniku realizowanych wspólnie projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, którymi autorami są pracownicy Wydziału, komercjalizacji rozwiązań powstałych w wyniku realizowanych wspólnie projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, wspólnej realizacji tematów prac inżynierskich i magisterskich, współdziałanie dotyczące realizacji praktyk i staży studenckich, organizacji warsztatów, szkoleń i seminariów tematycznych, współdziałania w zatrudniania absolwentów.
W ramach Wydziału funkcjonuje 13 Katedr w tym Katedra Grafiki, Wizji Komputerowej i Systemów Cyfrowych. Badania i projekty prowadzone w Katedrze są podzielone na trzy główne działy związane z grami, grafiką i wizją komputerową (1), bioinformatyką (2) oraz systemami cyfrowymi, wbudowanymi oraz sieciami bezprzewodowymi i systemami IoT(3). Prace koncentrują się na rozwoju metod, technologii i narzędzi informatycznych w tych obszarach w szczególności związanych z wykorzystaniem metod wykorzystujących inteligencję obliczeniową. W szczególności badania dotyczą rozwoju metod i narzędzi do akwizycji, analizy i syntezy danych o ruchu, w tym akwizycji danych eksperymentalnych oraz wykonanie obliczeń i statystyczna analiza wyników. Rozwijane są również algorytmy głębokiego uczenia na potrzeby analizy tych danych. Podejmowane są również prace dotyczące aplikacji wykonanych analiz w wybranych obszarach informatyki w tym informatyki kwantowej. W Katedrze jest prowadzona jedna z pierwszych w kraju specjalizacja Interaktywna Grafika Trójwymiarowa kształcąca studentów w kierunku programistów gier komputerowych.
SKN Gier, Renderingu i Developmentu (GRiD) jest studenckim kołem naukowym na Politechnice Śląskiej działającej przy Katedrze Grafiki, Wizji Komputerowej i Systemów Cyfrowych zajmującym się głównie produkcją gier komputerowych, symulacjami, wizualizacjami, a także badaniami naukowymi z zakresu produkcji gier, renderingu, technologii wirtualnej rzeczywistości i dziedzin pobliskich. W ramach koła jego członkowie mogą brać udział w warsztatach z tematyki gamedevu, mają zapewnione wsparcie przy tworzeniu własnych gier i projektów, a także uczestniczą w licznych wydarzeniach, takich jak konferencje, na przykład Game Access, czy CEGEC, wydarzenia popularno- naukowe jak Noc Naukowców czy Music Game Fest i konkursach, na przykład ZTGK w Łodzi. Koło jest także organizatorem konkursu tworzenia gier komputerowych na Politechnice Śląskiej, MagicJam.
Nawiązana współpraca w 2024 roku między Filharmonią, a Katedrą Katedra Grafiki, Wizji Komputerowej i Systemów Cyfrowych umożliwia realizację projektów łączących element kulturalny, wizualny oraz dźwiękowy z aspektami technicznymi. Stwarza również możliwości współpracy w ramach różnych wydarzeń kulturalnych i dzięki temu popularyzowanie naszych prac. Zarówno studenckich jak i naukowych. Szczególnie dotyczy to studentów współpracujących w ramach naszego Koła Naukowego. Stanowi też platformę do opracowania nowych i multidyscyplinarnych projektów w aspekcie przemysłu kreatywnego. Ze szczególnym uwzględnieniem gier komputerowych, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz wizualizacji.
Zaanażowane Studenckie Koła Naukowa:
Dodatkowo zaangażowana jest z ramienia wydziału RSW - Rada Samorządu Wydziałowego - stanowią samorząd studencki wydziału.
Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
ul. Sokolska 2, 40-084 Katowice
NIP 6340137669
Sekretariat
(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15)
tel. 32 351 17 19
sekretariat@filharmonia-slaska.eu
Anna Studnicka-Rduch
Menadżer Filharmonii Śląskiej
tel. 500 184 910
a.studnicka@filharmonia-slaska.eu